فلنج عینکی Spectacle Blind Flange

spectacle flange
spectacle flange

فلنج عینکی Spectacle Blind Flange یک فلنج عینکی (سپکتیکال فلنج) یک فلنج مخصوص است که از دو قطعه دیسک تشکیل شده که از وسط توسط یک پل فولادی به یکدیگر متصل شده اند. بدین جهت به فلنج عینکی معروف شده اند زیرا شکل آنها مانند عینک مطالعه میباشد. سپکتیکال فلنج ها همچنین با نام Spectacle Blind Flange نیز شناخته میشوند. مصرف آنها بیشتر در جاهایی است که لوله یا دیگر اجزائ سیستم لوله کشی بطور منظم از یکدیگر جدا شده و یا جاهایی که سیال در تمامی سیستم مرتبا متوقف میگردد. یکی از دیسک ها تو پر، و طرف دیگر دارای سوراخی در مرکز دیسک میباشد.

فلنج عینکی (Spectacle Blind Flange) به منظور باز و بسته نمودن سیستم لوله ، با گردش حول محور سوراخی که در وسط پل ایجاد شده است گاهی از طرف دیسک سوراخ دار و گاهی نیز از طرف کور آن در داخل سیستم گردش مینماید و با این حرکت گردشی موجب قطع و وصل جریان میگردد. هنگامی که مقابل دیسک سوراخ دار قرار میگیرد سیستم باز و هنگامی که مقابل دیسک کور قرار میگیرد سیستم بسته است.

فلنج spectacle Blind

 

بــیلچه / رینگ جدا کننده: Spades (Single Blinds) / Ring Spacer

Spades و Ring Spacers اساسا مانند Spectacle Blind ها بوده ، با این تفاوت که هردوی آنها به یکدیگر متصل نیستند.

Spades و Spacers در سیستم هایی استفاده میشوند که تعمیر و نگهداری اغلب ضروری نبوده یا اینکه در جاهایی کاربرد دارند که اندازه قطر لوله بسیار زیاد بزرگ میباشد. بسته به اندازه فلنج و رده فشار کاری، وزن Spade ها تا صدها کیلو نیز میرسد. برای جلوگیری از تحمیل وزن غیر ضروری اتصالات فلنج، معمولا به جای یک Spectacle Blind از دو قسمت جداگانه Spacer و Spade استفاده میگردد.

همانطور که قبلا در توضیحات مربوط به Spectacle Blind ها گفته شد، تعمیر و نگهداری سیستم لوله کشی میتواند دلیلی برای جایگزینی موقت Ring Spacer با Spade باشد.

بوسیله شل نمودن تمام پیچ ها و بیرو کشیدن نیمی از آنها یک Spade با یک Spacer قابل جابجایی میباشد. بعد از جایگزین نمودن گسکت (استفاده از گسکت نو توصیه میشود) پیچها باید دوباره جاگذاری شده و سفت گردند.

 

مشکل نه چندان مهمی که در هنگام تعویض Spade با Spacer وجود دارد این است که بعد از نصب نمیتوان دید که آیا یک Spade در بین فلنج ها نصب شده یا یک Spacer ، از این رو کارخانه سازنده میباید روی دسته آنها  (که بیرون تر از قطر فلنج ها قرار می گیر) با نشان خاصی علامت گذاری کند که معلوم شود کدام یک Spade است و کدام یک Spacer . ولی اکثر کارشناسان و نصابان نیز خودشان اقدام به علامت گذاری بر روی دسته ها میکنند که پس از نصب مطمئن شوند که کدام یک از آنها در خط نصب شده اند.


فلنج عینکی Spectacle Blind Flange

 

چیزی که هیچگاه نباید فراموش شود این است که بر روی دسته مشخصات فنی از قبیل سایز، فشار کاری و جنس آنها باید بر روی دسته حک شده باشد.

 

 

مزایای فلنج های عینکی

  • برای نصب نیازی به عملیات جوشکاری ندارند.
  • فلنج های عینکی دارای محدوده بازی از تنوع فشارهای مختلف میباشند.
  • براحتی قابلیت سفارشی شدن مطابق خواسته های مشتری را دارد.

 

فلنج عینکی Spectacle Blind Flange

 

سطوح / ابعاد / جنس

 

کیفیت و ویژگی سطوح آب بندی یک Spectacle Blind ، Spade و یا یک Ring Spacer معمولا مطابق سطوح آب بندی پیشانی یک فلنج اجرا میگردد. قطرآنها معمولا کمی بیشتر از قطر دایره برجستگی سطح آب بندی یک فلنج میباشد. در یک روش صحیح نصب ، پیچ ها ی فلنج نباید با لبه Spectacle Blind ، Spade و Ring Spacer تماس پیدا کند.

قطر آنها بسته به سایز فلنج متفاوت بوده و ضخامت آنها نیز بر اساس فشار کاری فلنج میباشد. ابعاد آنها را بخش ” فلنج” در همین وب سایت خواهید یافت.

استاندارد ASME B16.48  محدوده فشار و دمای کاری ، ابعاد و تلرانس های ابعادی ، طریقه مارک زدن، و آزمون عملکرد Line Blank ها را در سایزهای NPS 1/2″ – NPS 24″ برای نصب در بین فلنج های ASME B16.5  در کلاس های  150,300,600,900,1500,2500 پوشش میدهد.

فلنج های عینکی و Spacer ها و Spade ها  باید از ورق فولادی یا فولاد فورج شده که در استاندارد ASME B31.3 پذیرفته شده است ساخته شوند و ضروری است که ترکیبات شیمیایی جنس آنها یکسان و مطابق اجزاء و اتصالات و فلنج های بکار رفته در سیستم لوله کشی باشد.

توضیات نویسنده:

آیا استفاده از Spectacle Blind ها ضروری است ؟

  • من فکر نمیکنم، زیرا آنها در بسیاری موقعیت های عملی ، غیر موثر هستند. بر روی نقشه و کاغذ بسیار ساده به نظر می آید ولی باز و بسته کردن تعداد زیادی پیچ فلنج ها و گرداندن آن و نصب دوباره فلنج … در عمل یقینا کاری بسیار وقت گیر و خسته کننده است من شخصا طرفدار دو فلنج جداگانه هستم. ( Ring Spacer و Spade)

ترجمه:  www.amaflex.ir

منبع: http://www.buffaloflange.com

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *