فلنج اریفیس Orifice Flange

فلنج اریفیس Orifice Flange   بصورت گسترده در ارتباط با اریفیس مترها که برای اندازه گیری میزان جریان مایعات و گازها استفاده میگردد کاربرد دارد.

اریفیس فلنج Orifice Flange

آنها اساسا مانند فلنج های گلودار ، فلنج های اسلیپان و فلنج های رزوه ای میباشند؛ باستثناء شعاع آن و سوراخ های قلاویزکاری شده ای که در قسمت رینگ فلنج و به منظور اتصال وسایل اندازه گیری تعبیه شده اند. فلنج لرزه گیرهای لاستیکی نیز به همین صورت میباشد. بدین صورت که در سوراخکاری فلنج از استاندارد ASME B16.5 تبعیت مینماید ولی سوراخ هایی که برای قید و بست مهار در نظر گرفته و طراحی میگردند بر گرفته از ویژگیهای طراحی میباشند.

 

ضمنا دارای پیچ های اضافه تری نسبت به سایر فلنج ها میباشند که در هنگام بازرسی و یا جابجا نمودن اریفیس پلیت ها مانند جک عمل نموده و موجب تسهیل در جدا شدن دو فلنج از یکدیگر میگردد.

در انتخاب نوع فلنج های اریفیس ، رعایت تاثیرات انتخاب فلنج گلو دار، فلنج اسلیپان و یا فلنج رزوه ای از نظر توازن و برابری فشار و نیرو بکار گرفته میشود. آنها  در فشارهای کلاس 300 الی کلاس 2500 و از جنس کربن استیل، فولاد های آلیاژی و یا استینلس استیل در انواع پیشانی  Ring Joint و Raised Face ساخته میشوند.

فلنج های اریفیس گلودار جوشی و اسلیپان در کلاس 300 فقط مطابق استاندارد ASME B16.36 میباشند.

انواع دیگر از نظر فشار کاری و سایز های بیش از 24 اینچ مطابق استاندارد MSS SP-44 تولید میگردند. اتصالات مربوط مانند گسکت ها، پیچ های کربن استیل که مانند جک عمل میکنند (Jack Screws)  وابعاد رزوه درپوش برای سوراخ های قلاویز کاری شده ، و پیچ ها در استاندارد ASME B16.5 تعیین شده اند.

تصاویر پایین یک  مجموعه فلنج اریفیس را نشان میدهد ، جایی که که  یک صفحه اوریفیس (Orifice Plate) بر روی آن سوار شده و پیچ جک (Jack Screw) نیز برای سهولت جدا کردن فلنج ها برای امور بازرسی و یا تعویض صفحه اوریفیس و گسکت نصب شده است.

اریفیس فلنج Orifice Flange

رواداری های (تلرانسهای)ابعادی از استاندارد ASME B16.5 تبعیت مینمایید به غیر از تلرانس های قید شده در زیر:

1.تلرانس ابعاد سوراخ و قلاویز پیشانی

± 0.02″ for flanges < 4″ nominal size

± 0.03″ for flanges ≥ 4″ nominal size

2- تلرانس برای سوراخ های فلنج گلودار جوشی

± 0.5% of nominal size

تلرانس های ابعادی فلنج های اوریفیس

ASME B16.5

تلرانس های فلنج اریفیس برای استاندارد ASME B16.36  مانند تلرانس هایی است که در استاندارد ASME B16.5 گفته شده به جز موارد زیر:

±0.5 mm
"±0.02

NPS 3 and smallerCenter of pressure Tap To
±0.8 mm
"±0.03
NPS 4 and largerFlange Face

 

 

 

قطر سوراخ فلنج های گلو دار جوشی فقط  ±0.5%  قطر اسمی سوراخ میباشد.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *